Jak zostać operatorem wózka widłowego? Poradnik dla planujących karierę w tym zawodzie

Wózki widłowe to sprzęt wykorzystywany w wielu zakładach pracy. Najczęściej spotykamy takie pojazdy w dużych magazynach, halach przemysłowych, produkcyjnych, a nawet w zakładach kamieniarskich. Wszędzie tam, gdzie jest konieczne przenoszenie ciężkich przedmiotów, np. palet z towarem, prawdopodobnie spotkamy się z koniecznością obsługi tego sprzętu. Chcesz zostać wykwalifikowanym operatorem wózka widłowego i mieć dobre zarobki? Zobacz poradnik i dowiedz się, co musisz zrobić, aby objąć posadę operatora wózka transportowego.

Praca operatora wózka widłowego – jakie umiejętności są pożądane?

Do pracy na stanowisku operatora wózka widłowego potrzebne są przede wszystkim stalowe nerwy. Podczas przenoszenia ciężkich materiałów zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak i dojdzie do poważnego wypadku w trakcie pracy. Niemniej jednak odpowiednie kwalifikacje, umiejętności i godziny odbytych szkoleń minimalizują to ryzyko do zera.

Kilka cech, jakimi powinien wyróżniać się dobry kandydat na operatora wózka widłowego to:

  • opanowanie,
  • precyzja w działaniu,
  • dobry wzrok,
  • predyspozycje fizyczne do prowadzenia pojazdów tego typu.

Oczywiście niezbędna jest także wiedza z zakresu obsługi wózka widłowego. To nie takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wózki transportowe mają wiele dźwigienek, które trzeba ustawić w odpowiedniej pozycji, aby bezpiecznie przewozić towary.

Jeśli interesuje Cię praca operatora wózka widłowego, zacznij od dokładnego przeanalizowania swoich umiejętności, predyspozycji i kwalifikacji. Dopiero kiedy okaże się, że nadajesz się na takie stanowisko, możesz zacząć rozwijać swoje umiejętności i szukać pracy w tym zawodzie.

Uprawnienia i kwalifikacje do kierowania wózkami widłowymi – rodzaje

Operatorem wózka widłowego możesz zostać tylko wtedy, kiedy masz ukończone co najmniej 18 lat, podstawowe wykształcenie oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania takiego zawodu.

Decydując się na pracę w tym zawodzie, warto znać podstawowy podział uprawnień dla operatora wózka widłowego:

  • I WJO – dotyczy możliwości prowadzenia widlaków jezdniowych przeznaczonych do unoszenia operatora wraz z ładunkiem na zmiennym wysięgniku (także do wysokiego składowania, co sprawdza się w pracy na magazynach).
  • II WJO – te uprawnienia dotyczą wszystkich odmian wózków jezdniowych, oprócz specjalistycznych.
  • III WJO – po uzyskaniu tej kategorii uprawnień możemy prowadzić wózki podnośnikowe prowadzone przed sobą. Takie uprawnienia powinni mieć pracownicy np. zaplecza magazynowego w hipermarkecie.

To trudny zawód, do którego potrzebna jest także legitymacja UDT, wydawana przez Urząd Dozoru Technicznego. Uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi możemy otrzymać tylko po skończonym kursie i odbytym egzaminie państwowym.

Gdzie szukać ofert pracy jako operator wózka widłowego?

Kiedy znasz już budowę wózków widłowych, zasady BHP podczas pracy i masz uprawnienia UDT, możesz zacząć szukać nowej pracy. Oferty zatrudnienia na stanowisku operatora wózka widłowego znajdziesz na internetowych portalach ogłoszeniowych oraz bezpośrednio w agencji pracy.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz